Victoria Falls Town
Nature & Adventure

Enter your dates to find available activities

Other Sightseeing Options in Victoria Falls Town

Want to discover all there is to do in Victoria Falls Town? Click here for a full list.

What people are saying about Victoria Falls Town

We went on an absolutely amazing white water rafting tour on the Zambezi River! The Maano Adventures team is a local tour agency working with wonderful people from Livingston and the villages around the Zambezi. They were all incredibly helpful and fun! They went above and beyond to make this an unforgettable experience for everyone. We even got to go see the Victoria Falls after the tour, when they were already supposed to close for the day. Thank you again to the whole team of guides, drivers, and all the helpers. 100% recommend Maano Adventures!! Kristina and Daniel P.s. we did the tour from Kasane. At the border you can buy a one-day visa for 20$ (Make sure to bring dollars, they do not accept credit card or pula).

Naprosto nezapomenutelný celoživotní zážitek, kdybych si měla vybrat jedinou aktivitu v celé oblasti, volila bych tuto. Není to ovšem pro každého, ze začátku je třeba zdolat ostrý sestup k řece, na konci kopec opět vyšplhat nahoru. Rovněž samotné pádlování a v případě obrácení raftu i plavání v peřejích by mohlo někomu připadat náročné, nicméně za všechny tyto "úskalí" to na 100% stojí absolvovat. Jednoznačně doporučuji !

It was amazing to go on the cruise. it was fairly empty so a few of us had the entire boat. The staff were simply superb and the canapés were equally good. Looking forward to visiting Vic Falls again and going on the cruise again.

Velmi příjemná a obohacující plavba po Zambezi, výborná atmosféra, spousta informací, skvělé občerstvení. Viděli jsme z poměrně velké blízkosti mnoho zvířat i ptáků, průvodci byli velmi vstřícní.

Úžasný zážitek, skvěle organizovaný i zabezpečený. Jednoznačně doporučuji !